Flipper Zero przegląd funkcji, jak zacząć „hakować”? #3

    Flipper Zero – czym jest?

    Flipper Zero jest naszym cybernetycznym kumplem – delfinem skutecznie pływającym w świecie cyberbezpieczeństwa! Będziemy pływać razem z nim.

    Wiemy jak poruszać się po menu Flippera Zero. Wiem jak go parować i aktualizować, ale to czego nie wiemy jest zdecydowanie ciekawsze i to właśnie dzisiaj zaczniemy powoli zagłębiać się w szeroki przestwór możliwości Flippera Zero.
    Jeszcze nic nie wspomniałem na temat możliwości tego małego urządzenia. Przejdźmy zatem do tego do czego Flipper Zero został stworzony.

    Flipper Zero potrafi nawiązać interakcję z innymi otaczającymi nas systemami digitalowymi, a jego skuteczność rośnie wraz używaniem go. Dzięki Flipperowi Zero możemy eksplorować dowolny system kontroli dostępu, RFID, protokoły radiowe i debuguj sprzęt za pomocą pinów GPIO.

    Ideą, jaka trwała przy twórcach, było stworzenie jednego, mobilnego i małego urządzenia, które mogłoby zastąpić wiele urządzeń. Idea, o której mowa, przyczyniła się do powstania urządzenia, które każdy projekt, w którym będzie brali udział, zamieni się w grę i będzie naprawdę dobrą zabawą.

    Patrząc z praktycznego punktu widzenia, Flipper Zero mógłby zastąpić nam wiele przedmiotów, które używamy na co dzień.
    Dzisiaj spróbuję przybliżyć Wam co tak naprawdę potrafi Flipper Zero i do czego może się przydać.

    Zaczniemy od dwóch funkcji:

    • #1 Sub-1 GHz Transceiver 
    • #2 125kHz RFID

    Funkcje Flipper Zero

    #1 Zakres częstotliwości poniżej 1 GHz – Flipper Zero, jako urządzenie nadawczo-odbiorcze

    Zakres ten jest używany przez wiele urządzeń umożliwiających komunikację bezprzewodową i systemy dostępów – piloty do bram garażowych, szlabany, czujniki IoT i zdalne systemy bezkluczykowe. Flipper Zero jest wyposażony w antenę 433MHz oraz chip CC1101 – to połączenie zapewnia zasięg do nawet 50 metrów. 

    flipper zero
    Flipper Zero potrafi otworzyć bramę wjazdową
    flipper zero
    Flipper Zero od „środka”

    Właściwie Flipper Zero jest rozbudowaną platformą z możliwością wprowadzania modyfikacji w zakresie modulacji cyfrowych. Pozwala na używanie takich modulacji jak  2-FSK, 4-FSK, GFSK i MSK. Flipper wspiera również modulację OOK i elastyczne kształtowanie ASK. Dzięki tym właściwościom możemy wykonać dowolną komunikację cyfrową z urządzeniami IoT i systemami kontroli dostępu. Podsumowując, dzięki tej funkcji możemy otwierać bramy garażowe, drzwi z zamkiem bezprzewodowym, SMART kontakty i żarówki oraz sensory IoT i dzwonki do drzwi.

    *pro tip – Flipper używa częstotliwości 433MHz również do łączenia się z innymi Flipper’ami.

    #2 system identyfikacji radiowej  125kHz RFID – Karty zbliżeniowe o niskiej częstotliwości 

    Ten typ kart jest szeroko stosowany w starych systemach kontroli dostępu na całym świecie. Jest dość to dość prymitywna metoda kontroli – przechowuje tylko N-bajtowy identyfikator i nie posiada żadnego mechanizmu uwierzytelniania, dzięki czemu może być odczytywana, klonowana i emulowana przez każdego. 

    Antena 125 kHz znajduje się na spodzie Flippera i może odczytywać karty EM-4100 i HID Prox, następnie zapisywać je w pamięci w celu późniejszej emulacji.

    flipper zero
    Tag do Fliper Zero
    flipper zero
    Flipper Zero emuluje kartę

    Karty zbliżeniowe można emulować poprzez ręczne wprowadzenie ich ID. Co więcej, właściciele Flippera mogą zdalnie wymieniać się identyfikatorami kart.

    Co w kolejnej części?

    Mam nadzieję, że bawicie się równie dobrze jak ja. Każda kolejna funkcja pokazuje mi na ile takie małe urządzenie może być przydatne w pracy związanej z branżą cybersecurity. Stawiając wspólnie kolejne kroki już niedługo będziemy wspólnie działać praktycznie z opisywanymi przeze mnie możliwościami Flippera Zero.

    Natomiast do tego czasu, w kolejnym poście poruszę temat kolejnych funkcji Flippera Zero. Skupimy się na NFC oraz na odbieraniu i nadawaniu w podczerwieni.

    Dzięki!