Flipper Zero – konfiguracja, jak zacząć „hakować”? #1

    Flipper Zero – pierwsze uruchomienie

    Kurier dzwoni do drzwi – jest ekscytacja, czy to wreszcie wyczekiwana przesyłka?
    Tak! To nowy, wręcz świeży – Flipper Zero!

    Dokumentacja w jednym palcu? Godziny spędzone na YT? Nie szukaj dalej, razem ze mną uruchomimy urządzenie, wykonamy wszystkie niezbędne aktualizacje a następnie przejdziemy wszystkie funkcje Flipper’a wraz z przykładami praktycznymi!
    Mam nadzieję, że obsługa tego świetnego urządzenia będziemy mieli jak nie w jednym, to chociaż w dwóch małych palcach!

    Z początku wszystko wydaje się prozaiczne – kolejne urządzenie ładowane kablem usb-c, z wyglądu przypomina napakowany pilot do bramy garażowej lub Tamagocchi, ale w innej budzie🙂 Nic bardziej mylnego, Flipper Zero jest urządzeniem jedynym w swoim rodzaju, ale to pewnie już po części wiecie – w końcu jest powód dla, którego tutaj jesteśmy.

    Warto pamiętać, że Flipper Zero powinien być zaktualizowany przed pierwszym właściwym użyciem, co więcej – powinien być regularnie aktualizowany. Z uwagi na mnogość funkcji i jego przeznaczenie oprogramowanie musi być aktualne – sam ten fakt już na samym starcie rozwiązuje nam ewentualne problemy z działaniem i skutecznością poszczególnych funkcji.
    Przed podjęciem się próby aktualizacji pamiętajcie o naładowaniu Flippera do 100%!

    Flipper Zero – przed aktualizacją

    Zanim jednak przejdziemy do aktualizacji musimy wykonać dwie rzeczy:

    1. Sprawdzić czy nasze urządzenie w ogóle ruszy – zalecam, by faktycznie naładować urządzenie zaraz po wyjęciu z pudełka. W celu uruchomienia Flipper’a Zero wystarczy wcisnąć i przytrzymać przez około 3 sekundy odpowiedni przycisk.

    Po poprawnym uruchomieniu zobaczymy interfejs oraz jego grafikę w stylu pixelart. W prawym górnym rogu będzie widoczny poziom naładowania urządzenia – naładujcie do pełna! Będę o tym często przypominał – warto taki nawyk wyrabiać już na początku przygody z urządzeniem.

    2. Wyposażyć Flippera w kartę micro SD – do poprawnego działania Flipper potrzebuje zewnętrznego źródła pamięci, aby mógł przechowywać niezbędne dane oraz właśnie, by poprawnie przeprowadzić proces aktualizacji. Nie potrzebujemy karty z ogromnym przepustem danych – wystarczy zwykła karta micro SD, którą kilka/kilkanaście lat temu wkładało się do telefonów by dodać te astronomiczne 4GB pojemności naszego smartfonu.

    Aktualizacja Flipper Zero

    W kolejnej części wspólnie wykonamy aktualizację Flipper’a. Do wybory będziemy mieli dwie możliwości, aby to zrobić:

    • Aplikację na telefon – Flipper Mobile App
    • Aplikację na laptopa/komputer – qFlipper

    Nie ma znaczenia OS jaki znajdzie się na użytym przez Was urządzeniu. Przed następną częścią zastanówcie się z czego chcecie skorzystać – ja wykonam ten proces na dwa sposoby.

    Jeżeli na ten moment wszystko poszło nam sprawnie to możemy przejść do kolejnego etapu – aktualizacji. Natomiast, jeżeli pojawiły się problemy to zerknijcie do sekcji Troubleshooting – mam nadzieję, że tam znajdą się odpowiedzi na Wasze problemy.